Boğazdaki Gıcık Nasıl Geçer Ne İyi Gelir

  • 27 Ekim 2016
  • 638 kez görüntülendi.
Boğazdaki Gıcık Nasıl Geçer Ne İyi Gelir

Boğazdaki Gıcık Nasıl Geçer Ne İyi Gelir

Boğazdaki Gıcık Nasıl Geçer Ne İyi Gelir: Boğazda mukus birikimi, mukusun burun arkasından damlama hissi, özellikle, geceleri rahatsız edici bir öksürüğe dönüşür. Boğaz gıcıklanması ve öksürük için doğal besinlerden ve şifalı bitkilerden faydalanılabilir. Ancak, geçmeyen gıcık ve öksürük için mutlaka bir hekime görünmekte fayda var.

Böyle bir rahatsızlık için, herşeyden önce bol sıvı almak gerekir. Özellikle, sıcak bitkisel çaylar boğazı yumuşatmak için ideal bir tedavidir. Evde hazırlayacağınız tuzlu su ile de burnunuzu yıkamanız, rahatsızlığınızı hafifletecektir. Alkol, sigara ve kafeinli içeceklerden uzak durmak ise, alınacak önlemler arasındadır.

Boğazdaki Gıcık Ve Öksürük İçin Bitkisel Tedavi

  • 1 su bardağı su ile 1 yemek kaşığı adaçayını 5 dakika kısık ateşte kaynatın. Sonra 5 dakika dinlendirin ve süzün. Karışım ılıdığında, gargara yapın.
  • Bu kür, 15 gün boyunca her sabah kahvaltısından sonra ve akşam yatmadan önce günde iki defa uygulanacaktır.
  • Balın içerisine eşit miktarda zencefil ve zerdeçal karıştırılarak günde birkaç kez çiğnenir.
    1 kaşık balın içerisine, yarım çay kaşığı toz tarçın ilave edilir. Bu karışım günde üç defa yenir.
  • Bu kür, boğazı rahatlatır. Bu kür, kronik öksürük, soğuk algınlığı ve sinüslerin temizlenmesi ve bağışıklığın güçlendirilmesi için çok etkilidir.

Boğazdaki Gıcık Nasıl GeçerBoğazdaki Gıcık Nasıl Geçer Ne İyi Gelir

Çoğu zaman boğaz kısmını yumuşatacak sıcak ve bal içerikli bitki çayları önerilir. Adaçayı, papatya çayı, ıhlamur, nane limon her zaman iyi gelmektedir. Ayrıca bol su tüketilmesi de böyle anlarda çok önemlidir. Ayrıca elma yada tuzlu su ile de gargara yaparak boğaz kısmı rahatlatılabilir. Öksürmenin şiddetlenmemesi ve boğaz kısmında hasar olmaması için, bal içerikli içecekler ve eczanelerde satılan pastil ya da spreyler de iyi gelecektir. Turp suyu da hem boğaz gıcığına hem de kuru öksürüğe iyi gelir. Boğaz ağrılarından sonra da boğaz kısmında gıcık ve kuru öksürük yaşanabilir.

Hem sıcak hem de soğuk havalarda yine aşırı soğuk ya da aşırı sıcak yiyecek ya da içecekler kesinlikle tüketilmemelidir. Boğazı yoracak aktivitelerden uzak durulmalıdır. Çok fazla bağırmak ya da seslenmek sonrasında da boğazda gıcık problemi meydana gelebilir. Böyle zamanlarda geç kalınmadan bitki çaylarının içilmesi şarttır. Boğazdaki Gıcık Nasıl Geçer Ne İyi Gelir

Boğaz her zaman temiz tutulmalı ve mikroplardan arındırılmalıdır. Bu nedenle kulak burun boğaz uzmanlarına düzenli olarak görülmekte de fayda vardır. Verilecek ilaçlar dışında da başka bir önlem alınmamalı ve doktor tavsiyelerine her zaman uyulmalıdır. Bazı iltihap ve mikrop gibi durumlarda da belirti olarak boğazda gıcık ve kuru öksürük kendisini gösterebilir.

Sürekli konuşma yapılmasını gerektiren mesleklerde olan insanlar daha çok dikkat etmeli ve boğaz sağlığını korumalıdır. Boğazdaki gıcığın geçebilmesi için bir süre fazla bağırmamak ve boğazı sürekli dinlendirmek de iyi gelecektir.

Boğazda gıcık sorunu gerçekten de insanların canını sıkan ve bir an önce geçmesi dilenen bir sorundur. Bu gibi durumlarda mutlaka bitki çayları alınmalı ve bal da tüketilmelidir. Mukus birikimi sonrası da boğazda gıcık yaşanabilir. Bu nedenle boğaz kadar burun ve ağız temizliğine de dikkat edilmelidir.

Alkol, sigara ve kafein içeren besinler de boğaz gıcığına ve öksürüğe sebep olan diğer olumsuz etkenlerden sayılır. Bu gibi kimyasal içeriklerden de her zaman uzak durulması gerekir. Özellikle sigara içen insanlarda boğaz gıcığı çok sık yaşanır ve sigaranın bırakılması iyi gelecektir.

Boğazdaki Gıcık Nasıl Geçer Ne İyi Gelir konusunu   anlatmaya çalıştık başka bir sağlık konusunda görüşmek üzere…

Bizleri Takip İçin Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

 

Bronşite Karşı Beslenme Önerileri bu konumuzu okumak için tıklayınız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ