Depresyon Nedir

 • 28 Ekim 2016
 • 331 kez görüntülendi.
Depresyon Nedir

Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir? Depresyonda Mıyım? Hepimiz zaman zaman düşünmüşsünüzdür acaba bende depresyonda mıyım diye değil mi? Depresyon belirtileri nelerdir, depresyon nedir? sizce. Bence depresyon, en kısa tanımıyla tepkilerin değişmesidir. Eskiden seni çok mutlu eden bir şeyin artık etmemesidir ve ya eskisi kadar etkilememesidir.

İnsanlar depresyona girdiklerinde çoğunlukla bunu fark etmezler. Galiba bu durum artık mutlu olmayı unuttuğumuzdan kaynaklanıyor. Çünkü mutlu olmak hayatta aradıklarımızın en sonunda geliyor. Öncelikler farklı; çünkü önce para kazanmalıyız, sonra bir şeylere sahip olmalıyız, sonra çevremize uyum sağlamalıyız, sonra çevremizin onayını almalıyız diye davam eder gider.

Peki, iyi güzel de ben ne zaman mutlu olacağım diye sormayız kendimize ya da ne zaman farkına varacağım mutlu olmadığımın demeyiz. Asla hayır diyemememiz mesela hep onları kırmayalım der dururuz. Başkaları için yaşarız kısacası. Kendimizi bir türlü düşünmeyiz, sevmeyiz çünkü depresyon belirtileri nelerdir diye soranlara verilecek cevap çok net el âlem ne derciler şimdi bana kimse demesin ben bunları yapmıyorum, ya da yapmadım. Hepimiz hayatımızın belli dönemlerinde başkaları için yaşamışızdır.

Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir? Depresyonda Mıyım?

Bence insanları depresyona sokan daha çok neden vardır. Aklımıza gelmeyen ve ya farkında bile olmadığımız, dedim ya işte depresyondayız belki farkında bile değiliz, daha belirtilerinin bile farkında değiliz ki, depresyonda mıyız fark edelim. Sağlık için bu önemli konuyu ihmal etmeyin, ileride çok önemli sorunlara yol açabilir.

Depresyon Belirtileri Nelerdir

 • Önceden yapılan işlerden ve aktivitelerden zevk almamak,
 • Gençlerde duygu değişiklikleri görülmesi, çabuk sinirlenmek,
 • Her gün sürekli kendini üzgün hissetmek, çökkünlük hali,
 • v (çok uyuma, uyku arasında sık sık uyanma, uykusuzluk çekme ya da az uyuma),
 • Bir işe motive olamamak, dikkatin çabuk dağılması, huzursuzluk
 • Kendini işe yaramaz, değeri olmayan biri olarak görmek, ölmeyi düşünmek,
 • Vücudun işlevlerinin azalması, cinsel isteksizlik, yorgunluk hisleri,
 • Geçmişi ve geleceği düşündüğünde karamsar olmak, yaptıklarından kendini sorumlu tutmak,
 • İntihar etmeyi düşünmek ve planlamak,

Yukarıdaki belirtilerin hepsinin bir kişide olması şart değildir, bir kısmının bulunması da depresyon için yeterli olabilir, fakat bu belirtilerin en az on beş gün boyunca var olması gerekir.

Çocuklarda bu belirtilerin yanında dikkat çekici bazı belirtiler de vardır. Çocuğun okul yaşamı başarısız geçmeye başlar. Çocuk aşırı sinirli olur ve arkadaşlarından uzaklaşmaya başlar. Sessiz ve yalnız kalmak ister, odasına kapanır. Madde kullanımına eğilim artar. Kendisine zarar verecek arkadaşlara takılmaya başlar. Ders çalışmak istemez.

Bu ruhsal belirtilerin yanında depresyonun fiziksel belirtileri de vardır. Sindirim sistemi hastalıkları, cinsel sorunlar, kas ve baş ağrıları, kalp rahatsızlıkları, yorgunluk v.b problemler de görülebilir. Depresyon belirtileri sizde var ve depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız bu durumu çok büyütmemeniz gerekir. Herkesin hayatının bir döneminde (ki gerçekten de toplumda depresyon görülme sıklığı çok yüksektir) bu sorunla karşılaşabileceğini düşünün.

Bu bir hastalıktır ve doktorunuzun tedavisiyle bundan kurtulacaksınız. Depresyon hastası olduğunuz için zayıf bir insan değilsiniz, sadece genetik olarak buna yatkın bir yapınız var. Bu durumda insanlardan soyutlanmış bir yaşam sürmeyin. Yürüyüşe çıkın, arkadaşlarınızla bir arada bulunun, kendinize bir uğraş bulun. Sizi üzen, kederlendiren durumlardan, aktivitelerden kaçının. Korku ve şiddet içeren filmleri izlemeyin. Sürekli gülümsemeye çalışın çünkü kısa bir zamanda göreceksiniz ki gülmek depresyon dahil bir çok sorununuzu çözmenize yardım edecektir.

Kadınlar Şiddetten Böyle Korunuyor, başlıklı konumuza göz atmak isterseniz tıklayınız

Bizleri Takip İçin Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ