Geçmişten Günümüze Moda Nedir Tanıyalım Hep Birlikte

  • 28 Ekim 2016
  • 395 kez görüntülendi.
Geçmişten Günümüze Moda Nedir Tanıyalım Hep Birlikte

Geçmişten Günümüze Moda Nedir Tanıyalım Hep Birlikte

Geçmişten Günümüze Moda Nedir Tanıyalım Hep Birlikte: İnsanların yeme içme ve barınma ihtiyaçlarının yanında, giyinme ihtiyaçları da vardır. Zamanla bu ihtiyaç öncelikle bayanları, farklı olanı giyinmeye itmiştir. Belirli bir akıma göre, benzer ama farklı giysiler de modayı oluşturmuştur.

Dünyada 20’li yıllarda başlayan moda akımı, ülkemizde 50’li yıllara dayanmaktadır. Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük önderi Mustafa Kemal Atatürk, resmi olarak evlendiği Latife Hanım’ı, birçok konuda Türk kadınına örnek olacak vasıflarda seçmiştir. Latife Hanım; eğitimi, kültürü ve giyimi ile ülkemizdeki kadınlara örnek olacak ve cesaret verecek niteliktedir.

O dönemden itibaren ülkemizde, yavaşta olsa bir giyim tarzı oluşmaya başlamıştır. 1950 yılından itibaren ise genç kızlarımız, dünya modasını takip etmeye başlamış ve moda ile ilgili çalışmalar hız kazanmıştır. Son yıllardaysa ülkemizde, dünya çapında tanınmaya başlayan birçok modacı bulunmaktadır. Yabancı ülkelerde dahi kendi modacılarımızın ürünlerini rahatlıkla bulabilecek hale gelmiş bulunuyoruz.

 1920 Yıllarında Moda

Geçmişten Günümüze Moda Nedir Tanıyalım

Kılık kıyafet devrimi yapılması ile bayanlarda çarşaf yerine, elbise ve şapka kullanımı başlamıştır. Bu dönemde jartiyerli çoraplarda ülkemize gelmiştir. Erkeklerde ise şalvar yerine kumaş pantolonlar ve fes yerine kasketler kullanılmaya başlanmıştır.

1930 Yıllarında Moda

Geçmişten Günümüze Moda Nedir Tanıyalım

O yıllarda ülkemizdeki bayanlar elbise yerine, vatkalı tayyör takımlar kullanmış, erkeklerin ise pantolonlarındaki düğmelerin yerini fermuar almıştır.

1970 Yıllarında Moda

Geçmişten Günümüze Moda Nedir Tanıyalım

Mini eteklerin ülkemizde kullanılmaya başlandığı yıldır. Yine bu yıl İspanyol paça geniş ve uzun pantolonlar kullanılmış, düz ve uzun saç modası oluşmuştur. Önü kakül bırakılan tepesi kabartılan bu saç, siyah beyaz filmlerin büyük yıldızı Belgin Doruk’u akla getirir.

1980 Yıllarında Moda

Geçmişten Günümüze Moda Nedir Tanıyalım

Ülkemizde modanın en karmaşık olduğu dönemdir. Bu yıllarda punk modası gençleri etkilemiş; saç bantları, taytlar ve spor ayakkabılar hayatımıza girmiştir.

1990 Yıllarında Moda

Geçmişten Günümüze Moda Nedir Tanıyalım

Vücuda oturan badi ve elbiselerin moda olduğu, 1990’lı yıllarda ayrıca kalın topuklu ayakkabılar ve kalem etekler kullanılmıştır.

2000 Yıllarında Moda

Geçmişten Günümüze Moda Nedir Tanıyalım

Modası uzun süre devam eden düşük belli pantolon ve etekler, renkli babet ayakkabılar ve süslü terlikler hayatımıza girmiştir. İspanyol paça pantolon modasının kullanıldığı bu yıllarda moda, 1960’lı yılları da hatırlatır.

2010 Yıllarında Moda

Geçmişten Günümüze Moda Nedir Tanıyalım

2010’lu yılların modası ise her yıl az miktarda olsa değişmektedir. Geniş ve dar modellerdeki her çeşit pantolon, sade ve çiçekli her türlü etek modadır. Doğru kombinlenerek kullanılan bu parçalar değişik ve bol takı ile desteklenir. Jean modasıysa; yine streç kotların modası devam etmekte, eskitilmiş, yırtık kotlar seneye damgasını vurmaktadır.

Kendi Giyim Tarzını Yarat Rahat Giyin adlı konumuza bakmak için Tıklayınız

Bizleri Takip İçin Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ