Yumurta Pişirmenin Püf Noktaları

  • 26 Ekim 2016
  • 364 kez görüntülendi.
Yumurta Pişirmenin Püf Noktaları

Yumurta Pişirmenin Püf Noktaları

Yumurta Pişirmenin Püf Noktaları: Yumurta haşlamak çocuk oyuncağı demeyin. Her işin bir püf noktası vardır. İdeal haşlanmış yumurtanın merkezinde ufak bir nemli kısım olur. Donuk sarı veya yeşilimsi renk fazla piştiğinin göstergesidir.

Yumurtayı tam kıvamında haşlamak için yumurtaların birbirine değmeyeceği büyüklükte bir tencere gereklidir. Tencere ne yumurtalar kaynarken dolaşacak kadar geniş ne de birbirine değecek kadar dar olmalıdır. Yumurtaları tencereye yan yana yerleştirdikten sonra üzerine çıkacak kadar su koyun. Yumurtaları su tamamen kaynadıktan sonra kaşık yardımıyla yavaşça suya bırakın.

8 dakika ayarlayın ve zaman dolduktan sonra yumurtaları tamamen soğuyana kadar soğuk suyun altına tutun. Bu yöntemle enfes haşlanmış yumurtalar yapabilirsiniz.

Yumurta Pişirmenin Püf Noktaları

Rafadan Nasıl pişirilir

Pişirme işleminde, yumurtanın çatlamaması yumurtayı suyun içine kaşık yardımı ile bırakın. Kabukların kolay soyulması için tuz koyun. Orta açık ateşte kaynamaya bırakın. Ortalama 3-4 dakika kadar pişmesi gerekir. Yumurta piştikten sonra servise hazırlayın. Çay kaşığınızın ucu girecek şekilde soymanız yeterlidir.

Üst kısmını soyun, kesin, çay kaşığı ile alın, sarısını patlatın ve sıcak servis edin. Eğer yumurtanızın beyazı beyazdan koyu kıvama geçmek üzereyse ve sarısı oldukça sıvıysa yumurtanız olması gereken idealı yakalamış ve rafadandır.

Kayısı Kıvamında Nasıl Pişirilir

Yumurtayı kaşık yardımı ile bırakın ve pişerken çatlamaması, kolay soyulması için suyun içine tuz ilave edip orta ateşte pişirmeye bırakın. Kayısı kıvamında yumurtanın pişirme süresi ortalama 5-6 dakikadır. Kaynattığınız yumurtayı cezveden kaşık yardımı ile alıp, soğuk su dolu kasenin içerisine bırakın. Yumurtayı suya bıraktıktan sonra ortalama 5-6 saniye bekletmeniz gerekir. Bu süreyi doldurduktan sonra kaşık yardımı ile alıp bir tabakta soğutun.

Sonrasında yumurtaya kaşığın tersiyle vurun ya da yumurtayı tabağa vurarak çatlattıktan sonra soymaya başlayın. Pişen kayısı yumurtanın beyazının pişmiş, içerideki sarısının dışı pişmiş, içinin birazcık daha sulu olması gerekir.

Katı Yumurta Nasıl Pişirilir

Yumurtanın çatlamasını engellemek için suya bir miktar tuz ilave edin ve orta açık ateşte haşlamaya bırakın. Yumurta yaklaşık 8-9 dakika pişecek. Bu 8-9 dakika yumurtayı ocağın üzerine koyduktan sonraki dakikalardır. Kaynadıktan sonra dakika tutacaksanız ortalama 3-4 dakika yeterli olacaktır. 10/12 dakika haşlamanız yeterlidir katı yumurta olması için ocaktan alınca soğuk suyun altında 7/8 saniye tutunuz..

Yumurta  Soymanın Kolay Yolları

Çoğumuz haşladığımız yumurtaları soyarken zorlanırız  genelde, bugün sizlere küçücük bir püf noktası vereceğim ve artık hayatınızda yumurta soymak işkence halinden çıkacak ve kolay bir hale gelecektir. Artık haşladığınız yumurtaları  kolayca soyabilmek için haşladıgınız  yumurta suyunun içine bir miktar karbonat yada sirke ekleyiniz hangisi evinizde mevcut ise ..

Bunların hiç biri yoksa  bir çorba kaşığı tuz atabilirsiniz  tuzda yumurtayı soymayı kolaylaştırır. Dikkat edilecek en önemli husus  yumurtayı ateşe koyunca  fazla harlı ateşe koymayınız  orta derecede açın, kaynayınca kısık ateşte haşlayınız yumurtalarınız, kırılıp çatlayıp patlamasın  🙂

Pratik bilgiler vermeye devam edeceğiz Yumurta Pişirmenin Püf Noktaları nelerdir nasıl yapılır  adlı aydınlatıcı pratik  konuda buluştuk. Başka bir nasıl yapılır katagorili konumuzda görüşmek üzere…

 

Bizleri takip için Buraya Tıklayarak Facebook Fan sayfamızı beğenebilirsiniz…

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ